תביעת ייצוגית

מהי תביעה ייצוגית?

תביעה ייצוגית הינה תביעה המוגשת בשם תובע בודד, עבור קבוצה גדולה של תובעים, בגין נזק שנגרם באופן דומה לכלל חברי הקבוצה אליה הוא משתייך.

תביעה ייצוגית הינה מנגנון צרכני, שנועד להתגבר על מצב בו גוף גדול גרם נזק קטן לקבוצה גדולה של אנשים, אולם לאף אחד מהם אין רצון להגיש תביעה, הואיל והנזק שנגרם לו אינו מצדיק את העלויות הכרוכות בניהול התביעה.

ניהול תביעה ייצוגית מכיל בחובו תמריץ גדול לתובע הייצוגי – ככל שתביעתו תתקבל, הוא יקבל תגמול הנגזר מהתועלת שהביא לכלל חברי הקבוצה. כך, יכול למצוא עצמו אדם, שהנזק שנגרם לו עולה לכדי מאות אחדות של שקלים, עם תגמול של מאות אלפי שקלים.

האם העניין שלי מתאים למנגנון התביעה הייצוגית?

הבחינה האם התביעה האישית שלך מתאימה להתברר כתביעה ייצוגית פשוטה ועליך לענות בחיוב על מספר שאלות בסיסיות:

תחילה יש לבחון האם יש לך תביעה טובה?

לא כל נזק שנגרם לך, הוא כזה שיש פיצוי בצידו. כדי לזכות בתביעה עליך להראות כי החוזה עליו חתמת הופר, או כי מישהו התרשל בעניינך, או שנפגעו זכויותיך, שלא כדין.

לאחר מכן בוחנים האם התביעה האישית שלך מעוררת שאלות מהותיות של עובדה או משפט המשותפות לכלל חברי הקבוצה. ייתכן שהמקרה שלך איננו מקרה המשותף לחברי קבוצה רבים. אם כך הדבר, הוא לא יוכל להתברר כתביעה ייצוגית.

כיצד מתנהלת תביעה ייצוגית?

בניית המעטפת לניהול התביעה הייצוגית הינה השלב החשוב ביותר. מעטפת זו מורכבת מבחירת משרד עורכי דין בעל ניסיון בייצוג בתביעות אלו, ולעיתים רבות, גם מקבלת חוות דעת בתחום הספציפי בו עוסקת התביעה. כך, בתביעות צרכניות נעזרים לעיתים בחוות דעת של מומחים להתנהגות צרכנים, בתביעות שמקורן בכשלים במוצרים ותרופות רפואיות – מומחים רפואיים, בתביעות בנקאיות – במומחים שעבדו במערכת הבנקאית ובתביעות שעניינן ניירות ערך – כלכלנים המומחים בחישוב והערכת נזקים הנגרמים לבעלי מניות.

תביעה ייצוגית הופכת לכזו, רק לאחר שבי המשפט בחן אותה בצורה מעמיקה מאוד ומצא כי היא ראויה להתברר ככזו.
שעה שצולחים מכשלה עיקרית זו, הדרך הופכת קלה יותר, אולם עדיין יש בה מהמורות רבות, בכללן בחינת היקף הנזק, זיהוי הקבוצה, קביעת מנגנוני הפיצוי ועוד ועוד.

ככל הליך, יש לגלות סבלנות רבה ולהבין כי ניהול הליך עבור קבוצה גדולה של תובעים, שהיקפה הכספי לא מבוטל, הינו נושא מורכב מאוד, המעורר שאלות לא פשוטות וכי הנתבעים לא חוסכים בכל מאמץ כדי להביא לדחיית התביעה.

איך מתקדמים מפה?

בחינת התאמת התביעה להליך של תובענה ייצוגית נעשה על ידי משרדנו ללא תשלום, באופן מהיר ודיסקרטי.

לעיתים אנו נדרשים להפנות את החומר גם לבדיקת מומחים העובדים עמנו ועושים זאת באישורו של הלקוח.

רוצה לבדוק אם יש לך תביעה טובה?

Call Now Button
צור קשר
close sliderדילוג לתוכן