דע את זכויותיך

האם כדאי לעסקים קטנים לגשת למכרזים?

האם כדאי לעסקים קטנים לגשת למכרזים?

עסקים קטנים מתמודדים עם אתגרים גדולים. אחד הקשיים העיקריים של עסקים אלה הוא גיוס לקוחות משמעותיים שיהוו בסיס איתן לפעילות. במציאות כלכלית שמתאפיינת בדינמיות רבה, לעתים אף בתזזיתיות של ממש, גם שימורם של הלקוחות הקיימים לא מובן מאליו, ובאופן כללי ישנה רמה גבוהה יחסית של חוסר יציבות בכל עסק קטן.

התוצאה: מדי שנה נסגרים עשרות אלפי עסקים קטנים, רובם בעלי פוטנציאל להצליח ואף לשגשג ולצמוח. במצב שכזה ניתן היה לצפות שכל בעל עסק קטן יזנק על כל הזדמנות עסקית, אולם בפועל אחד האפיקים העיקריים להשגת לקוחות משמעותיים – מכרזים – כמעט ולא נמצא בתודעה של מי שנאבק מדי יום על המשך הפעילות בתחום מומחיותו.

היתרונות של פנייה למכרז עבור עסק קטן

על-פי חוק, חברות ממשלתיות מחויבות לפרסם מכרזים כשברצונן לרכוש מוצרים או שירותים. גם במגזר הפרטי מבינים היטב למה צריך מכרזים – כדי לנצל את התחרותיות על-מנת להוזיל עלויות ולקבל את התמורה הגבוהה ביותר האפשרית. גם בצד של ההיצע ישנה תועלת עצומה למכרזים, ובפרט עבור עסקים קטנים.
עסק קטן שזוכה במכרז נהנה מיציבות גבוהה בהרבה בזכות לקוח גדול ואיכותי, הכנסותיו נוסקות והמוניטין שלו זוכה אף הוא לתוספת משמעותית בעקבות ההתמודדות המוצלחת מול עסקים רבים אחרים. במקרים רבים גם עצם ההתמודדות במכרז תורמת לעסק – היא מסייעת לו להתנהל באופן יעיל יותר ומשדרגת את המוצרים והשירותים שהוא מציע.

מדוע עסקים קטנים נרתעים מלגשת למכרזים?

על-פי נתוני משרד הכלכלה, בישראל יש קצת יותר מחצי מיליון עסקים. כמחציתם מוגדרים כ”העסקה עצמית”, כלומר מהווים עסק של איש אחד. עוד כ-30% מעסיקים עד 4 עובדים, ו-10% נוספים כוללים בין 5 ל-19 עובדים. בסך הכל מדובר על כ-475,000 עסקים ולמעלה ממיליון בני אדם שמתפרנסים מהם – וגם כשליש מהתוצר של המשק הישראלי.
הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים שבמשרד הכלכלה בוחנת גם את המאפיינים השונים של מגזר חשוב זה. על-פי הממצאים, החסם העיקרי בפני התפתחות עסק קטן הוא הקושי למצוא לקוחות בשל רמת התחרות הגבוהה: 37% מהעסקים ציינו שזהו האתגר המשמעותי ביותר (כשלשם השוואה רק 14% ציינו גישה למימון).
ובכל זאת, רק 15-25% מהעסקים הקטנים ניגשים למכרזים. ישנם כמה גורמים לכך: המחשבה (המוטעית) כי לעסק קטן אין סיכוי לזכות במכרז ובוודאי לא באלה המשמעותיים, החשש כי נדרשת השקעה של ממש כדי להתמודד במכרז, לעתים ישנה גם אמונה שמרבית המכרזים תפורים או מוטים כך שאין טעם להגיש הצעה ובלא מעט מקרים אחרים בעל העסק פשוט לא מודע לקיומם של מכרזים שמתאימים מאוד לעסק.

איך להתגבר על החסמים בדרך להתמודדות במכרזים?

גם בעלי עסקים קטנים שמבינים למה צריך מכרזים כחלק ממסלול ההתפתחות של העסק וכדרך מצוינת לחזק את היציבות ולהגדיל את הרווחיות, נרתעים כאמור מניצול אופציה זו.
כמו בתחומים רבים אחרים, הדרך הטובה ביותר להתגבר על החסמים היא פשוט לקפוץ למים. בעידן הדיגיטלי קל יחסית ליהנות מגישה נוחה ומהירה לכל המכרזים הרלוונטיים לתחום הפעילות של העסק. זיהוי ההזדמנויות הכדאיות במיוחד – כלומר המכרזים שבהם העסק יכול להביא לידי ביטוי את יתרונותיו ועל כן סיכויי הזכייה בהם טובים – מחייב אמנם ניסיון מסוים, אבל כשמתחילים להתעניין במכרזים, עד מהרה ניתן לרכוש שליטה גם במיומנות זו.
במקביל כדאי להצטייד ב”גלגל הצלה”: עורך דין מומחה בתחום המכרזים יעזור לכם לוודא שאתם מגישים את ההצעה באופן מיטבי, וכמו כן יוכל לבחון בקפידה את תנאי המכרז ואת תוצאותיו כדי לוודא שאין בהם כל פגם.

שתפו חברים >>

Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

כתבות נוספות:

תגובות / שאלות:

Call Now Button
צור קשר
close sliderדילוג לתוכן