דע את זכויותיך

מכרזים של חברות שירותים

מכרזים של חברות שירותים – מה חשוב לדעת לפני הגשת מועמדות?

מכרזים שבהם גוף ציבורי כזה או אחר מבקש למצוא חברת שירותים שתספק לו שירות הם הזדמנות מעולה לכל חברה – גדולה, בינונית או קטנה בתחום הפעילות הרלוונטי. זכייה במכרז כזה פירושה פוטנציאל לרווחים כספיים נאים ולמערכת יחסים ארוכת טווח עם לקוח משמעותי. בנוסף, הזכייה גם מאפשרת למתג את החברה כאיכותית בזכות הבחירה בה מתוך כל הרבות שהתמודדו במכרז, וכך למשוך לקוחות נוספים.

יחד עם זאת, השתתפות במכרזים של חברות שירותים מחייבת היערכות מושכלת, ובפרט תשומת לב לנושאים הבאים.

האם אתם עומדים בתנאי הסף?

לפני שמכינים את כל המסמכים הנדרשים להשתתפות באותו מכרז ממשלתי או ציבורי שנמצא כבעל פוטנציאל עבורכם, חשוב לוודא שאתם עומדים בתנאי הסף.

בדיקה מהותית נוספת היא לגבי העמידה של תנאי הסף בתנאי החוק: לפי חוק חובת המכרזים כל תנאי שכזה אינו תקף אם הוא לא מתחייב ממהות המכרז ומאופי השירות המבוקש בו. כמו כן, נדרשת מידתיות. כך למשל אם מתפרסם מכרז למתן שירות תכנון קונסטרוקציות במסגרת פרויקט תשתיות גדול, תנאים כמו העסקת מהנדס קונסטרוקציה שבאמתחתו ניסיון של מספר שנים בביצוע עבודות דומות הם כמובן סבירים לחלוטין. לעומת זאת, תנאים לא רלוונטיים מעוררים חשש כי המכרז מוטה מראש. גם רף נמוך מדי הינו בעייתי, ובמקרים אלה מומלץ להסתייע בשירותיו של עורך דין לדיני מכרזים על-מנת לבחון באופן מקצועי את כדאיות ההשתתפות ואת הצעדים שאפשר לנקוט כדי למנוע את הטיית המכרז.

בדיקת היתכנות כלכלית יסודית

כאמור, כל מכרז ממשלתי, ובעצם כל מכרז שהוא, מהווה הזדמנות לעליית מדרגה של ממש עבור חברות שירותים. יחד עם זאת אסור לתת ללהיטות לזכות במכרז לשבש את מנגנון קבלת ההחלטות בעסק – ובפרט נדרשת בדיקה יסודית של ההיתכנות הכלכלית של הפרויקט המוצע במכרז.

זכייה במכרז עם הצעה נמוכה מדי לא רק שלא תניב רווח, אלא אף עלולה לגרום להפסדים משמעותיים. גם אם ישנה מוכנות להסתפק ברווח צנוע בהווה לטובת תועלת גבוהה בטווח הרחוק יותר, חשוב לשקול זאת היטב.

האם ניתן לערער על תוצאות מכרז?

חוק חובת המכרזים מאפשר לכל מי שהשתתף במכרז לערער על תוצאותיו אם לתפישתו הבחירה של ההצעה הזוכה התנהלה באופן לא תקין. החוק גם קובע פיצויים כספיים במקרים אלה. מומלץ להיעזר לצורך הערעור בשירותיו של עורך דין לדיני מכרזים, שכן ישנן תקנות רבות בתחום זה כך שגם אם הוגשה הצעה שנראית על פניו כאטרקטיבית מאוד והיא לא התקבלה, עדיין ייתכן שעורכי המכרז פעלו כשורה וכחוק. כך למשל כדאי לדעת כי החוק קובע העדפה מתקנת לעסקים שמובילים על-ידי נשים. בהתאם, אם ישנן מספר הצעות שוות ערך, זו של חברה שבבעלות אישה תתקבל, בתנאים מסוימים (למשל כשאין בחברה נושא משרה שהוא קרוב משפחה של האישה שהיא בעלת העסק).

שתפו חברים >>

Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

כתבות נוספות:

תגובות / שאלות:

Call Now Button
צור קשר
close sliderדילוג לתוכן