דע את זכויותיך

אנשי עסקים

מכרזים של חברות ציבוריות – כל מה שחשוב לדעת לפני שניגשים

חברות ציבוריות הן חברות שמניותיהן נסחרות בבורסה, כך שגם הציבור הרחב נמנה על בעליהן. בהתאם, החוק מציב רשימת דרישות מהותיות בפני חברות אלה, כשבין השאר הן מחויבות למנות לפחות שני דירקטורים חיצוניים, למנות מבקר פנימי וגם ועדת ביקורת ובאופן כללי להתנהל בשקיפות. חוק חובת מכרזים שחוקק ב-1992 אמנם לא חל בהכרח על כל החברות הנ”ל, אלא על חברות ממשלתיות, תאגידים סטטוטוריים, משרדי ממשלה וגופים ציבוריים אחרים – אבל גם כך חברות ציבוריות רבות מקיימות מכרזים כשהן זקוקות לשירותים או מוצרים.
כל מכרז שכזה הוא באופן טבעי הזדמנות פז לעסקים מכל הסוגים, כולל קטנים ובינוניים, לזכות בלקוח גדול ויציב ולמנף אותו לכדי צמיחה מהותית. על-מנת למקסם את סיכויי הזכייה במכרז ומיצוי ההזדמנות, ישנם כמה דגשים שחשוב לקחת בחשבון ועליהם נעמוד במאמר זה.

תנאי סף

מכרזים של חברות ציבוריות, כמו גם מכרזים של חברות ממשלתיות, חברות עירוניות ועוד גופים שמחפשים ספקים בדרך זו, כוללים תנאי סף. הרף חייב להיות מדויק ומוגדר היטב כך שכל מי ששוקל השתתפות במכרז ידע אם הוא רשאי לעשות זאת ואם הצעתו אכן תילקח בחשבון. כשתנאי הסף אינם ענייניים או שאינם מידתיים, המכרז עלול להיות מוטה – ועל כן מומלץ לנקוט משנה זהירות.

בדיקת היתכנות כלכלית מציאותית

אם אתם עומדים בתנאי הסף של מכרז כזה או אחר, השלב הבא הוא בדיקה יסודית, מעמיקה ומדוקדקת של ההיתכנות הכלכלית של הזכייה במכרז. מכרזים של חברות ציבוריות עשויים כאמור להיות הזדמנות מעולה לקפיצת מדרגה של ממש לכל עסק, אבל באותה מידה הם עלולים להפוך גם למלכודת בעייתית: הכוונה היא למצב שבו לאחר שמוכרז הזוכה במכרז הוא מגלה שההצעה שלו כלל לא משתלמת מבחינתו והוא למעשה מפסיד כסף בגלל העסקה. אי לכף מומלץ בחום לערוך תחשיב כדאיות על בסיס נתונים מציאותיים ולא משאלות לב, ותוך כדי תשומת לב מלאה לכל סעיף וסעיף במכרז.

כיצד לנסח הצעות עבור מכרזים של חברות ציבוריות?

במקרים שבהם אתם גם עומדים בתנאי הסף של המכרז וגם עשויים לצאת נשכרים במיוחד מזכייה בו, כאמור על סמך תחשיב כדאיות כלכלית שבוצע באופן מוקפד ואפילו בעזרת מומחים בתחום, השלב הבא הוא בניית הצעה מנצחת.
לאופן שבו תוגש ההצעה שלכם יש כמובן השפעה ניכרת על סיכויי הזכייה. בפרט חשובה התאמה מיטבית לדרישות שמוצגות במכרז וכן רצוי מאוד שהניסוחים יהיו ברורים ומובהקים.

האם כדאי להגיש ערעור במקרה של אי זכייה?

בכל מקרה של אי זכייה במכרז עומדת לרשותכם האופציה להגיש ערעור. באופן טבעי, כדאי לנצל אופציה זו רק כשבאמת לתחושתכם נפלו פגמים משמעותיים בהליך הבחירה, ולא במצבים שבהם פשוט הוגשה הצעה אטרקטיבית יותר. לצורך הגשת ערעור, שעשוי להטות את הכף לזכותכם ולאפשר לכם להפיק את הרווח שטמון בהצעה העסקית, מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין לדיני מכרזים בעל ניסיון רב – במקרים אלה אין תחליף לבקיאות שנרכשה בשנים רבות של עיסוק בתחום.

שתפו חברים >>

Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

כתבות נוספות:

תגובות / שאלות:

Call Now Button
צור קשר
close sliderדילוג לתוכן