דע את זכויותיך

מכרזים של חברות פיננסיות

מכרזים של חברות פיננסיות – מה חשוב לדעת לפני שניגשים אליהם?

מכרזים של חברות פיננסיות הם הזדמנות מצוינת לעסקים מכל הסוגים להגיע ללקוח איכותי, יציב ומשתלם, לקוח שגם יתרום למיתוג העסק כמוביל בתחומו. מצד שני, השתתפות במכרז מחייבת השקעת תשומת לב רבה ולא מעט משאבים אחרים, ולכן חשוב להיערך לקראת מהלך כזה באופן מושכל.

תנאי הסף במכרז

המשוכה הראשונה במסגרת מכרזים של חברות פיננסיות היא תנאי הסף שיש בכל מכרז.

חשוב להדגיש: אמנם כל גוף רשאי כמובן לקבוע מה יהיו תנאי הסף במכרזים השונים שהוא עורך, בהתאם לצרכים שלו במסגרת קבלת השירות או המוצר שעבורם נערך המכרז – אבל מצד שני התקנות שנקבעו על סמך חוק חובת מכרזים והתקדימים המשפטיים הרלוונטיים מחייבים קביעת תנאים שעומדים ב-3 דרישות:

  1. ענייניות – כלומר התנאי צריך להיות רלוונטי למכרז.
  2. תכלית ראויה – כל תנאי סף שמופיע במכרז נבחן על בסיס השאלה האם הוא אכן מקדם את התכלית שלשמה נערך המכרז.
  3. מידתיות – כלומר האם התנאי סביר ביחס למוצר או לשירות שמבקשים עורכי המכרז לרכוש.

סעיפים נפוצים בתנאי סף במכרזיהן של החברות הפיננסיות הוא היקף פעילות מינימלי של נותן השירות או יצרן המוצר, ותק בתחום וערבות בנקאית.

למה אסור לוותר על בדיקת היתכנות עסקית יסודית?

מכרזים של חברות פיננסיות הם כאמור הזדמנות עסקית אטרקטיבית מצד אחד, ומצד שני עלולים גם להתגלות כמקור למפח נפש ולהפסדים כספיים – דווקא למי שזכה במכרז.

הסיבה לכך היא כמובן התחרות הלא פשוטה מול נותני שירות, ספקים ויצרנים אחרים, שאליה מצטרף רצון עז לזכות. בחלק מהמקרים עצם התחרות גורמת לבעלי עסקים להציע הצעות שעלולות להתגלות כלא משתלמות עבורם, במקרים אחרים זוהי היוקרה שטמונה בזכייה במכרז של גוף נחשב – אבל בכל מצב שכזה השמחה על הניצחון במכרז עלולה להתחלף לתחושות שליליות עקב הנזק הכלכלי.

בהתאם לכך, מומלץ בחום לבצע בדיקת היתכנות כלכלית יסודית. למי שאין ניסיון בהשתתפות במכרזים כדאי להיעזר באנשי מקצוע בעלי ניסיון שכזה, ובכל מקרה לזכור שהמטרה היא לא לנצח שחקנים אחרים בתחום הפעילות, אלא לנצל הזדמנויות אמיתיות לטובת העסק שלכם.

האם אפשר לערער על תוצאות מכרזים של חברות פיננסיות?

כן.

כל מי שהשתתף במכרז כזה או אחר ומרגיש כי התוצאות שלו לא משקפות את איכות ההצעות השונות, ובפרט לא את זו שלו כמובן, וחושד כי המכרז הוטה שלא כדין, יכול להגיש ערעור. במקרים אלה חשוב כמובן להיעזר בשירותיו של עורך דין מומחה לדיני מכרזים, כדי שיבחן בהיבטים החוקיים את סעיפי המכרז ואת הליך הבחירה. בהקשר זה, כדאי לדעת כי לפי חוק חובת מכרזים, מי שהשתתף במכרז לא תקין עשוי לקבל פיצוי כספי על כך. כמו כן, כדאי להתייעץ עם איש מקצוע מיומן עוד לפני שניגשים למכרז, כדי לקבל חוות דעת האם הוא תקין.

 

עשוי לעניין אותך גם:

שתפו חברים >>

Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

כתבות נוספות:

תגובות / שאלות:

Call Now Button
צור קשר
close sliderדילוג לתוכן