דע את זכויותיך

כנסת ישראל

מכרזים של חברות ממשלתיות – כל מה שחשוב לדעת לפני שניגשים

חברות ממשלתיות מחויבות על-פי חוק לרכוש שירותים ולהזמין עבודות שונות אך ורק על בסיס מכרז ממשלתי פומבי שמעניק לכל הניגשים אליו הזדמנות אמיתית לזכות בו. בהתאם, בעלי עסקים רבים, במגוון רחב של תחומים, יכולים למצוא בכל נקודת זמן מכרזים ממשלתיים שכדאי להם להתמודד בהם.

מהם התועלות של זכייה במכרז ממשלתי?

זכייה במכרז של גוף ממשלתי עשויה לשדרג במידה משמעותית את מצבו של כל עסק. תועלת אחת היא רווח כספי גבוה, תועלת שנייה היא יציבות בזכות לקוח גדול (ויציב בעצמו) ועוד תועלת בלתי מבוטלת היא חיזוק המותג והשבחת המוניטין בעקבות מתן השירותים או מכירת המוצרים לחברה ממשלתית.
באופן טבעי, מכרזים ממשלתיים מושכים אליהם בעלי עסקים רבים, והתחרות קשה. כדי למקסם את הסיכוי לגבור על כל המתחרים ולזכות במכרז, ישנם כמה דגשים חשובים שכדאי להיות מודעים אליהם.

תנאי הסף של כל מכרז ממשלתי

בכל מכרז ממשלתי ישנה הגדרה ברורה ומדויקת של תנאי סף – שרק מי שעומד בהם יכול להגיש הצעה. ההיגיון פשוט: רף מדויק מונע הגשת הצעות שמלכתחילה ברור שאין להן סיכוי, וכך נחסך זמן יקר מבחינת חברי ועדת המכרז שצריכים לעבור על כל ההצעות, וכן נחסכים זמן וכסף מבעלי עסקים שהמכרז לא מתאים ליכולות הנוכחיות שלהם.

יחד עם זאת, ישנם מצבים שבהם תנאי הסף שנקבעו לא עומדים ב-3 דרישות חשובות – ענייניות, תכלית ראויה ומידתיות:

  • ענייניות פירושה תנאי סף שרלוונטיים להתקשרות שבבסיס המכרז
  • תכלית ראויה פירושה האפשרות לשרת את עיקרון התחרות ההוגנת ואת השוויון בין הניגשים למכרז
  • המידתיות נועדה להבטיח איזון נכון בין הרצון להגיע למטרה שלשמה מתקיים המכרז לבין האמצעים להשגתה.

במצבים שבהם תנאי הסף של המכרז הממשלתי לא עומדים ב-3 הדרישות הנ”ל, ובפרט אם ישנו בעל עסק שחש כי כתוצאה מכך נמנעת ממנו הזכות להשתתף במכרז שמתאים למידותיו וליכולותיו, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין לדיני מכרזים. חשוב להדגיש כי מדובר בתחום מורכב מאין כמותו, ובנוסף ההגדרות של “ענייניות”, “תכלית ראויה” ו”מידתיות” אינן חד-משמעיות, ולכן כדאי לבחור עו”ד מנוסה במיוחד.

כיצד נקבעים זוכים במכרזים של חברות ממשלתיות?

בכל מכרז ממשלתי  נקבעים מראש פרמטרים שלפיהם נבחנות כל ההצעות המוגשות. לכל פרמטר ישנו גם משקל, ובהקשר זה כדאי להדגיש שלמרות שאחת המטרות של מכרזים של חברות ממשלתיות היא לחסוך בעלויות ולהבטיח יעילות מירבית, הסעיף הכספי הוא לאו דווקא בעל המשקל הרב ביותר.

פרמטרים נוספים שנלקחים בחשבון במכרז ממשלתי

  • הניסיון של כל אחד מהמתמודדים
  • טיב ההמלצות
  • ההתחייבויות המקצועיות (אם למשל מדובר בהשלמת פרויקט מסוים, פרק הזמן) וכו’

גם במרכיב זה במכרז של חברה ממשלתית כזו או אחרת עלולים ליפול פגמים – למשל תנאים מעורפלים, סעיפים לא ברורים, תנאים שניכר בהם כי הם נועדו להקנות עדיפות מובהקת למתמודד ספציפי במכרז, שינויים בסעיפים לאחר שהמכרז כבר פורסם ועוד. במצבים אלה מומלץ גם כן להיעזר בעו”ד שזהו תחום מומחיותו ובנוסף הוא בעל ניסיון רב בהגשת עתירות כנגד מכרזים עם ליקויים.

איך לנסח הצעה למכרז ממשלתי?

האופן שבו מוגשת הצעה למכרז ממשלתי משפיע במידה בלתי מבוטלת על סיכויי הזכייה, ועל כן חשוב להקדיש תשומת לב גם לכך. במקביל, מומלץ להקפיד על חישובים מדויקים ותכנון קפדני – ישנם מקרים שבהם הרצון לזכות במכרז גורם להגשת הצעות אטרקטיביות מדי, ובסופו של דבר בעל העסק אמנם נהנה מחדוות הניצחון אולם לעסק נגרם נזק כלכלי.

בכל מקרה, כאשר ניגשים למכרז של חברה ממשלתית, כדאי להיוועץ בעורך דין כדי לפעול במגוון הדרכים העומדות לרשותכם על-פי חוק חובת מכרזים.

שתפו חברים >>

Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

כתבות נוספות:

תגובות / שאלות:

Call Now Button
צור קשר
close sliderדילוג לתוכן