דע את זכויותיך

תל אביב

מכרזים של חברות עירוניות – כל מה שחשוב לדעת לפני שניגשים

כל רשות מקומית רשאית להקים חברה שתשמש זרוע ביצועית ותמלא משימות שונות לטובת תושבי העיר. למעשה, ניתן להקים גם מספר חברות, כולל כאלה המיועדות למטרה ספציפית אחת, ובהתאם פועלות כיום בארץ מאות חברות עירוניות שנהנות מתקציבים גבוהים מאוד. השתתפות במכרז של חברה עירונית היא דרך מצוינת לכל עסק לזכות ברווח נאה, לחזק את היציבות וגם למתג את עצמו כמוביל בתחומו.

האם חברות עירוניות מחויבות בפרסום מכרזים?

לא.

בחוק חובת מכרזים שחוקק ב-1992 ובתקנות חובת המכרזים שנקבעו כשנה לאחר מכן ישנה התייחסות רק למדינה ולחברות ממשלתיות. השלטון המקומי לא נכלל בחקיקה, ועל כן התבקש בג”צ להתייחס לסוגיה. השופטים שדנו בעתירות שונות נדרשו להכריע בין שני היבטים כבדי משקל: מצד אחד, עיקרון ההזדמנות השווה, כלומר המחויבות של גוף עירוני שתכליתו טובת הציבור להעניק הזדמנות אמיתית לעסקים רבים לקחת חלק בפיתוח העיר ולהתפתח בעצמם בזכות כספי הציבור; ומצד שני, האינטרסים העסקיים של החברה העירונית וחופש הפעולה שלה, שהם בסופו של דבר האינטרסים העסקיים של תושבי הרשות המקומית.

הכרעת בג”צ הייתה לפטור את החברות העירוניות מחובת מכרזים. בפועל, מאחר שמכרז הוא כלי אפקטיבי שעשוי ליצור תחרות אמיתית בין ספקים, מפרסמות החברות העירוניות מכרזים רבים.

איך לבחור באילו מכרזים של חברות עירוניות להשתתף?

השתתפות במכרז כרוכה בלא מעט משאבים ובעיקר בהשקעה של זמן יקר. בהתאם לכך, לפני שניגשים למכרזים של חברות עירוניות כדאי לבדוק את ההיתכנות לזכות בהם.

הבדיקה הראשונה היא של תנאי הסף – אותו רף מינימלי שאם העסק לא נמצא מעליו הצעתו עלולה להיפסל מראש. מומלץ לבחון את תנאי הסף בעזרת עורך דין לדיני מכרזים בעל ניסיון רב, שכן בלא מעט מקרים תנאי הסף מנוסחים באופן מעורפל או לא מדויק.

תחשיב כלכלי זהיר

מכרזים של חברות עירוניות הם כאמור הזדמנות של ממש לכל עסק לזכות בלקוח גדול, יציב וכזה שתורם למיתוג העסק כאיכותי. יחד עם זאת, תחשיב כדאיות כלכלית שמבוצע באופן רשלני עלול להוביל לגיבוש הצעה שאולי תזכה במכרז, אבל התוצאה שלה תהיה הפסדים כספיים ואפילו משמעותיים.

בהתאם, מומלץ בחום לבצע תחשיב כלכלי זהיר, לקחת בחשבון את כל הפרמטרים הרלוונטיים ובפרט לבחון את סעיפי המכרז ולוודא שלא מופיעים שם סעיפים שיגדילו את הוצאות העסק ו/או יצמצמו את הרווחיות.

מה כדאי לעשות אם המכרז אינו שוויוני?

החוק אמנם לא מחייב חברות עירוניות לפרסם מכרזים, אבל אם חברה שכזו בוחרת כן לערוך מכרז היא כמובן מחויבת לקבוע בו תנאים שוויוניים והוגנים. במקרים שבהם בעל העסק שמבקש להשתתף במכרז מרגיש שהוא מוטה, מומלץ לפנות מיידית לעורך דין מומחה לתחום זה – התערבות משפטית של איש מקצוע מיומן עשויה לשנות את תנאי המכרז. גם במצבים שבהם ישנו חשש שהזוכה במכרז נקבע באופן לא תקין, כדאי להיעזר בעורך דין כדי לפעול בכל הדרכים העומדות לרשותכם על-פי חוק חובת מכרזים.

שתפו חברים >>

Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

כתבות נוספות:

תגובות / שאלות:

Call Now Button
צור קשר
close sliderדילוג לתוכן