דע את זכויותיך

אובדן כושר עבודה

מה עושה מכרז למחיר הספק?

מכרז הוא מודל עסקי שמניב תועלת רבה מאוד לגוף שעורך אותו. קבלת מגוון רחב של הצעות מחיר, כולן מספקים שעומדים בתנאי הסף שנקבעו במכרז, מאפשרת בחירה של חברה אמינה ומקצועית שבנוסף מתאפיינת גם בתמחור ידידותי. בנוסף גם החוק מחייב גופים שונים, ובפרט משרדים ממשלתיים, תאגידים סטטוטוריים וחברות ציבוריות, לערוך מכרזים כשהם זקוקים לציוד, נכסים, שירות מסוים או עבודה. חשוב מאוד להתנהל על-פי החוק – חוק חובת המכרזים משנת 1992 – וגם למי שמגיש הצעות למכרזים מומלץ להקפיד על מספר דגשים משמעותיים.

מה קובע חוק חובת מכרזים?

החוק נועד להסדיר את השימוש בכלי זה, וזאת לאחר שבמשך עשרות שנים נעשו פניות רבות לבג”צ עקב התנהלות לא הוגנת של רשויות המדינה.

חוק חובת המכרזים ותקנותיו כוללים התייחסות מפורטת לשורה ארוכה של נושאים, ובהם:

  • הגופים שמחויבים לערוך מכרזים – כאמור בעיקר גופים ציבוריים
  • הנסיבות שמאפשרות קבלת פטור ממכרז
  • האופן שבו יפורסם כל מכרז
  • תנאי הסף שניתן לקבוע במכרז
  • הזכויות שניתנות למשתתפים במכרז, כולל ערעור על הפסד
  • חשיבות ההוגנות והשוויוניות גם מבחינת קביעת תנאי המכרז וגם במהלך בחירת ההצעה הזוכה

ב-2009 נכנסה לתוקף רפורמה שכללה שורת תיקונים במטרה להגביר את השימוש בכלי שמעודד מנהל תקין ואת השקיפות. כמו כן, ניתנה תשומת לב לזכויות עובדים במקרים שבהם המכרז הוא לגבי רכישת שירותים כמו ניקיון או אבטחה.

על מה חשוב להקפיד כשמגישים הצעה במכרז?

שלל המכרזים שנערכים בארץ מעניק לספקים במגוון רחב של תחומים הזדמנויות לרווח נאה והשגת לקוחות גדולים ויציבים לטווח ארוך. בהתאם, ישנו כמובן רצון עז לזכות בכל מכרז שמשתתפים בו. המודעות למתחרים, שעשויים כמובן להיות רבים, מדגישה את המחויבות להציע הצעה אטרקטיבית – וכאמור זהו מודל עסקי שמוביל למחירים נמוכים יחסית מצד העסקים שמשתתפים במכרז.

חשוב מאוד להימנע מהצעות זולות מדי. ראשית, הצעות נמוכות באופן חריג מעוררות חשד וחשש שמא האיכות תהיה נמוכה מאוד גם כן, ולכן במקרים רבים הצעות אלה זוכות לציון נמוך מצד הוועדה שמתכנסת כדי לבחור את ההצעה הזוכה. שנית, זכייה במכרז על סמך הצעת מחיר לא נכונה עלולה לגרום לספק להפסד כספי ואפילו משמעותי – כך שההצלחה תהפוך בפועל לכישלון.

לספקים חסרי ניסיון בתחום זה מומלץ להיעזר ביועצים עסקיים מיומנים ובפרט לגבי תמחור, ובאופן כללי להתנהל מתוך זהירות מרביתו ולא מתוך רצון לזכות בכל מחיר.

מה יכול לעשות ספק שלא זכה במכרז?

ספק שהגיש הצעה אטרקטיבית ובכל זאת לא זכה ירגיש מן הסתם שהבחירה לא הייתה הוגנת. חשוב להדגיש שמחיר הוא בכל מקרה רק שיקול אחד מבחינת אותה ועדה שמוסמכת לקבוע את הזוכים, אבל מצד שני אם ישנו חשש אמיתי להטיית המכרז או להיעדר הוגנות ושוויוניות בתהליך, מומלץ לפנות אל עורך דין לדיני מכרזים. איש מקצוע מנוסה ומיומן ידע לנצל את סעיפי החוק הרלוונטיים ואת התקנות העדכניות כדי להוביל לבירור האמת, ובמידת הצורך גם לעריכת מכרז חדש או לפיצוי אותו ספק שקופח.

שתפו חברים >>

Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

כתבות נוספות:

תגובות / שאלות:

Call Now Button
צור קשר
close sliderדילוג לתוכן