דע את זכויותיך

איך ניגשים למכרז?

איך ניגשים למכרז?

המכרזים המפורסמים במשק על ידי רשויות וחברות מציעים לבעלי עסקים הזדמנות לגדול ולהתרחב. לכן, רבים מעוניינים להגיש את מועמדותם. אז איך ניגשים למכרז? ריכזנו בעבורכם את כל מה שחשוב לדעת.
מכרז מהווה הזדמנות מעולה עבור בעלי עסקים להרחיב את פעילותם העסקית ולהגיע לנחלה: הכנסה בטוחה מלקוחות גדולים המציעים תנאי תשלום טובים, תשלומים בזמן ועוד. יחד עם זאת, השימוש במכרזים ככלי לקידום העסק דורש היכרות עם החוקים והתקנות, מושגי הבסיס, האתגרים הטמונים במכרזים והסיכונים, לצד הדרכים להתמודד עם כל הסוגיות בזירה המשפטית.

מי ייתן וההצעה הטובה ביותר תיבחר

כאשר גוף מסוים רוצה לרכוש שירותים או מוצרים – הוא מוציא מכרז. במכרז הוא למעשה מבקש לקבל הצעות מחיר מספקים או מקבלני שירות על מנת לבחור בהצעה הטובה ביותר. כל גוף עסקי ו/או אדם פרטי יכולים לפרסם מכרז, כאשר ישנם גופים שזוהי חובתם על פי חוק. מיותר לציין שלא תמיד הגופים המפרסמים מכרז פועלים במסגרת החוק ובהתאם לטוהר המידות ולכן בשלב הראשוני רצוי וכדאי לפנות לעורך דין מכרזים הבקיא בדיני מכרזים ויכול ללוות אתכם לאורך הדרך.

עמידה בתנאי סף

לכל מכרז ישנן דרישות סף מוגדרות וקבועות מראש. אלו הם תנאים מינימליים אשר אי-קיומם יכול להוביל לפסילת ההצעה. על תנאי הסף של המכרז להיות מנוסחים בצורה ברורה, מדויקת ונהירה כדי למנוע אי הבנות או אי בהירות. החוק קובע רשימה של תנאי סף אותם על המפרסם לכלול במסמכי המכרז, לצידן יכול גם להוסיף דרישות סף התואמות את אופיו של המכרז ואת סוג השירות או המוצר אותו מבקש לרכוש. אז הדבר הראשון שאתם צריכים להבין כשאתם שואלים את עצמכם איך ניגשים למכרז, הוא שעל הניגשים אליו לעמוד בתנאי הסף שלו.

סוגי מכרזים נפוצים

ישנם תחומים רבים בהם שיטת המכרזים נפוצה, ודאי בכל מה שקשור לענף השירותים בעבור מוסדות מדינה: שירותי קייטרינג, חברות ניקיון, גיזום עצים, חברות אחזקת מבנים ועוד. גם כאשר יש צורך בבניית תשתיות, המדינה מוציאה מכרז מסודר עם תנאי סף כדי לגשת אליו ואמורה לבחור את ההצעה המשתלמת ביותר (לצערנו, זה לא תמיד קורה).

קביעת אומדן

על מפרסם המכרז להעריך את עלויות העבודה ולרוב הוא יעשה זאת באמצעות קבלת ייעוץ מאנשי מקצוע מומחים. הגדרת אומדן יכולה רק להקל על בחירת ספקי השירותים, כך יש למפרסם המכרז אומדן אמיתי ובאפשרותו לדעת אילו הצעות נמוכות מאוד ועשויות לסכן את שיתוף הפעולה בין שני הצדדים מבחינה כלכלית.

הגשת הצעה ותקיפת המכרז

ישנם מכרזים אשר מנוסחים באופן לא שוויוני, אחרים מוטים לקבלן מסוים, ולא חסרים מקרים. אז איך ניגשים למכרז מוטה? ובכן, בעזרת עורך דין שמתמחה בדיני מכרזים ניתן לדרוש לשנות את תנאי המכרז כאשר קיימת טענה לגבי תוכנו. במידה והכל מתנהל כשורה, את ההצעה למכרז יש להגיש עד למועד האחרון שנקבע במסגרת תנאי המכרז. את ההצעה יש לשלשל לתיבת הצעות. ברוב המקרים, תהליך פתיחת המעטפות הנו פומבי, וזאת על מנת למנוע טענות ומענות.

בחירת ההצעה הזוכה

בניגוד לסברה הרווחת, בחירת ההצעה לא תמיד תסתמך רק על המחיר הזול ביותר. ישנן אמות מידה נוספות אותן יש לקחת בחשבון מלבד המחיר, כמו למשל איכות, מקצועיות, ניסיון, אמינות, המלצות ועמידה בדרישות מיוחדות של מפרסם המכרז. לאחר בחירת ההצעה הזוכה על בעל המכרז לשלוח הודעה לזוכה על זכייתו ולעדכן את שאר המשתתפים בתוצאת המכרז.

ליווי משפטי צמוד יכול להגדיל את הסיכויים שלכם לזכות במכרז. כצנלסון להב הנו משרד עורכי דין בעל ניסיון של שני עשורים בתחום ונשמח לספק לכם ליווי, ייעוץ וייצוג משפטי.

שתפו חברים >>

Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

כתבות נוספות:

תגובות / שאלות:

Call Now Button
צור קשר
close sliderדילוג לתוכן